Jak wybrać kamerę samochodową? Wybieramy rejestrator trasy dla samochodów
Spis treści:
- Rejestrator samochodowy – jakie ma zastosowania?
- Na co zwracać uwagę przy zakupie kamery samochodowej? Najważniejsze parametry rejestratorów
- Dodatkowe funkcje rejestratora samochodowego
- Kamera samochodowa – ranking
- Kamery samochodowe – cena. Ile średnio kosztują rejestratory?
- Czy warto kupić rejestrator samochodowy?
Groźne sytuacje na drodze nie zawsze są jednoznaczne. Czasem bywa tak, że faktyczny sprawca nie zgadza się z naszym oglądem sytuacji i nie chce wziąć na siebie winy za stłuczkę czy też innego rodzaju zdarzenie. W takiej sytuacji warto dysponować nagraniem uwiecznionym przez specjalny rejestrator jazdy, zamontowany na przedniej szybie samochodu. Dzięki niemu sytuacja okaże się klarowna. Rejestrator samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, nagrywa bowiem wszystko to, co dzieje się przed przednią szybą pojazdu.
Polecane wideorejestratory
Tego typu urządzeniami powinni zainteresować się przede wszystkim kierowcy jeżdżący dużo i często. Dlaczego? Ponieważ są najbardziej narażeni na ewentualne groźne sytuacje, do których dojść może zarówno na drodze, jak i na parkingu. Oczywiście kamera samochodowa przyda się również tak zwanym niedzielnym kierowcom i wszystkim, którzy chcą się jakoś zabezpieczyć w razie konieczności dochodzenia swoich racji przed ubezpieczycielem bądź sądem.
W poniższym tekście wyjaśniamy, jaki rejestrator samochodowy warto wybrać, czym wyróżniają się poszczególne modele, a także, jakie parametry techniczne w ich przypadku są najważniejsze. Postaramy się wskazać również na kilka urządzeń, które są szczególnie cenione wśród klientów sklepu Morele.net.
Rejestrator samochodowy – jakie ma zastosowania?
Warto podkreślić, że wideorejestrator jest urządzeniem pomiarowym, którego zadaniem jest pomiar prędkości i ciągła rejestracja obrazu. Po zainstalowaniu go w samochodzie, kierowca może nagrywać trasę, którą pokonuje – obraz jest zapisywany na karcie pamięci, a następnie może zostać naniesiony na cyfrową mapę (w zależności od wybranego modelu). Rejestratory samochodowe przydają się przede wszystkim wówczas, gdy potrzebny jest dowód w formie nagrania w przypadku niebezpiecznego zdarzenia na drodze. Jest on przedstawiany policji, ubezpieczycielowi bądź na rozprawie sądowej.
Kamera samochodowa to jednak nie tylko możliwość rejestrowania nietypowych czy śmiesznych zdarzeń napotkanych na drodze. Może się ona okazać niezwykle pożyteczna w wielu niecodziennych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy wszystkie najważniejsze zastosowania kamer.
- Przy rekreacyjnym nagrywaniu przejechanej trasy. Pokonana droga jest zapisana w pamięci urządzenia i może posłużyć podczas kolejnych podróży. Jeśli rejestratory jazdy mają być wykorzystywane do wielokrotnego nagrywania tras, warto wyposażyć się w pojemną kartę pamięci.
- Podczas wypadku. Nagranie z kamery samochodowej pozwala udowodnić swoją niewinność. Może również stanowić dowód w sądzie (choć jego prawdziwość musi zostać poddana ocenie biegłego), a także podczas walki z ubezpieczycielem o odszkodowanie.
- Podczas bezprawnego zatrzymania. Czasem zdarza się, że kierowca otrzymuje mandat bezpodstawnie. Warto wtedy podeprzeć się filmem nagranym przez rejestrator samochodowy.
- Poprawianie stylu i bezpieczeństwa jazdy. Nagranie wideo może okazać się niezwykle pomocnym materiałem, który umożliwi wyeliminowanie częstych błędów popełnianych na drodze, jak i brawurową jazdę, zagrażającą życiu innym uczestnikom ruchu.
Uwaga!
Zawsze należy pamiętać, by obiektyw kamery był czysty, tak samo, jak szyba przed nim. Tylko wtedy można mieć gwarancję wyraźnego obrazu. Należy zwracać na to uwagę za każdym razem, kiedy planuje się włączyć kamerę samochodową na czas jazdy.
Na co zwracać uwagę przy zakupie kamery samochodowej? Najważniejsze parametry rejestratorów
Zarejestrowane nagranie okaże się nieprzydatne, jeśli będzie złej jakości. W takim przypadku dość łatwo można bowiem podważyć jego wiarygodność – czy to podczas postępowania sądowego czy też przy dochodzeniu o odszkodowanie. Chcąc uniknąć podobnych sytuacji, warto decydować się na kamery samochodowe dysponujące odpowiednimi parametrami technicznymi.
Należy przy tym pamiętać, że rejestratory samochodowe występują na rynku w wielu zróżnicowanych wersjach. Nie wszystkie okażą się przydatne do nagrywania różnych groźnych sytuacji. Niektóre kamery do samochodu posłużą wyłącznie w celach rekreacyjnych.
- Rozdzielczość. Przyjmuje się, że obecnie minimalna rozdzielczość nagrywanego obrazu powinna wynosić 720p, czyli 1280x720 (HD). Warto jednak pamiętać, że im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu. Dlatego też opłaca się pójść krok dalej i zakupić rejestrator jazdy obsługujący rozdzielczość co najmniej Full HD, zwłaszcza że ceny tego typu sprzętów cały czas maleją.
Na rynku dostępne są również wideorejestratory 4K – co jednak istotne, takie nagrania mogą swoje ważyć, dlatego należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci wewnętrznej, a także na to, czy istnieje możliwość zainstalowania zewnętrznej karty pamięci. Oczywiście znajdziemy również rejestratory obsługujące rozdzielczości niestandardowe. Kamera do samochodu nagrywająca w jakości gorszej niż HD nie będzie zbytnio przydatna podczas postępowań sądowych. Może posłużyć wyłącznie w celach rekreacyjnych.
Równie istotna przy wyborze kamery samochodowej może być wartość przysłony obiektywu. W specyfikacji są to oznaczenia typu F/2.0., F/1.8 itp. Zasada jest taka, że im wartość jest niższa, tym więcej światła trafia na matrycę, co pozytywnie wpływa na jakość nagrań. Szczególnie dla kierowców podróżujących po zmroku jest to jeden z ważniejszych parametrów (zaraz po trybie nocnym).
- Zapisywanie. Chcąc uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsca do nagrywania filmów, należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie obsługuje zewnętrzne karty SD o większej pojemności lub też dysponuje dużą pamięcią wewnętrzną.
Niektóre modele rejestratorów nagrywają w pętli - starsze filmy są automatycznie nadpisywane nowymi. Takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale i wady. Kierowca nie musi martwić się, że jakieś zdarzenie nie zostanie zarejestrowane z powodu braku miejsca na karcie pamięci. Z drugiej strony może przez nieuwagę stracić ważne pliki. W specyfikacji kamer samochodowych podawany jest czas, po jakim może być podzielony plik. Zapis 2/5/15 oznacza, że istnieje możliwość ustawienia podziału filmu co dwie, pięć lub 15 minut.
Zewnętrzna karta pamięci okaże się niezwykle przydatna – zwłaszcza gdy rejestrator wideo ma być wykorzystywany szczególnie często. Karty o pojemności 16, 32, 64, 128 GB i większe pozwolą również na magazynowanie nagrań w wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu kamera z rejestratorem może stać się urządzeniem codziennego użytku.
- Kąt nagrywania. Kamery samochodowe powinny mieć jak najszerszy kąt widzenia, by na nagraniu znalazły się co najmniej oba pasy jezdni. Większość rejestratorów jazdy ma kąt widzenia równy 120 stopni, jednak można również spotkać urządzenia oferujące 150 stopni i więcej (nawet 180 stopni). Im kąt widzenia jest szerszy, tym większy kadr zostanie uchwycony przez kamerę.
- Czujnik ruchu. Dzięki niemu rejestrator jazdy uruchamia się w momencie, gdy samochód ruszy z miejsca. Włącza się również w sytuacji, gdy człowiek lub inny pojazd zbliża się do auta. Jest to zatem bardzo przydatna funkcja, która może zarejestrować moment stłuczki lub próby kradzieży. Co więcej, wideorejestrator z czujnikiem ruchu to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba pamiętać o uruchamianiu dodatkowego urządzenia znajdującego się w aucie.
- Moduł GPS. Kamery samochodowe wyposażone w moduł GPS umożliwiają zapis nie tylko przejechanej trasy, ale również aktualnej prędkości. Niektóre urządzenia mogą być również używane jako pełnoprawne nawigacje. W ten sposób zyskujemy więc sprzęt 2w1 – nawigacja z rejestratorem to sprzęt, który doskonale sprawdzi się na długich trasach. Kierowca nie musi bowiem szukać miejsca na szybie lub desce rozdzielczej, by zamontować dwa sprzęty o różnym przeznaczeniu.
- Nagrywanie nocne. W przypadku, gdy rejestracja drogi ma następować również nocą, warto zakupić kamerę samochodową odporną na światło latarni i reflektory samochodów, a także wyposażoną w diody podczerwieni (IR). Jednak nawet te dwa rozwiązania nie gwarantują dobrej jakości filmu nagranego wieczorem. Znaczenie ma także rozdzielczość oraz obsługiwane tryby. Najlepsze kamery samochodowe bez problemu radzą sobie w różnych trudnych warunkach, także wieczorem i nocą. Przed dokonaniem zakupu, warto przejrzeć opinie o wideorejestratorze, który nas interesuje. Użytkownicy często dzielą się swoimi doświadczeniami, a także wskazują, jak rejestrator do kamer sprawdza się w konkretnych sytuacjach. Tryb nagrywania nocnego w kamerze samochodowej powinien być jednym z priorytetów dla osób, które regularnie kursują o późnych porach.
- Akumulator. Rejestratory samochodowe mogą mieć własny, wbudowany akumulator, dzięki czemu nie ma konieczności podłączania urządzenia do zewnętrznego zasilania. Jest to na pewno wygodne rozwiązanie, w związku z tym, że przy przednich siedzeniach nie plącze się przewód od kamery. Warto jednak zaznaczyć, że tańsze rejestratory oferowane w sklepach są przeważnie uzależnione od instalacji elektrycznej samochodu. Jeśli w pojeździe znajdują się inne urządzenia podpinane do gniazda zapalniczki, warto dodatkowo dokupić przejściówkę umożliwiającą podpięcie kilku kabli naraz.
- Wyświetlacz/przekątna ekranu. Standardowo można spotkać urządzenia wyposażone w wyświetlacz o przekątnej 2-3 cale, które służą do obsługi sprzętu oraz podejrzenia nagranego obrazu. I choć niektórzy producenci kuszą większymi ekranami, to w większości przypadków taki rozmiar będzie wystarczający do wprowadzania i zmieniania ustawień kamery samochodowej. Jeśli zamierzasz kupić droższy model rejestratora do samochodu, to od większego wyświetlacza lepiej zainwestować w wideorejestrator Wi-Fi, co umożliwi sterowanie za pomocą smartfona. Będzie to zdecydowanie wygodniejsza opcja dla większości użytkowników.
- Dźwięk. Nagrywanie filmu z dźwiękiem nie jest standardowym wyposażeniem kamer samochodowych, szczególnie tych z niższej półki. Warto jednak, by urządzenie umożliwiało zapis ścieżki audio, co pozwoli na dodawanie własnych komentarzy podczas jazdy samochodem czy też wykrycie niepokojących dźwięków podczas kolizji. Nagranie dźwięku z obrazem może być także dowodem w sytuacji agresywnego przechodnia, który zaatakuje kierowcę i auto.
- Złącza. Rejestratory samochodowe mogą być wyposażone w następujące złącza: USB pozwalające na podpięcie kamery do laptopa lub komputera stacjonarnego; HDMI, za pomocą którego podłączymy rejestrator z telewizorem; gniazdo zasilania, a także slot na kartę pamięci. Jak zostało już wspomniane, nagrania w wysokiej rozdzielczości wymagają wiele miejsca w pamięci urządzenia. W związku z tym warto zwrócić uwagę, jaki standard karty obsługuje wybrana kamera samochodowa (wraz z możliwą maksymalną pojemnością).
- Montaż. Każda kamera samochodowa instalowana jest na przedniej szybie lub na desce rozdzielczej, za pomocą specjalnego uchwytu. Nie wszyscy producenci dbają jednak o wysoką jakość wykonania uchwytu, a także komfortowy montaż urządzenia w samochodzie. Dlatego przed zakupem warto przejrzeć testy oraz opinie innych użytkowników dotyczących samej instalacji rejestratora. Ponadto bardzo chętnie wybierane są kamery samochodowe przód-tył, bowiem pozwalają zarejestrować praktycznie wszystko, co dzieje się wokół auta. Trzeba jednak liczyć się z tym, że możliwość podłączenia tylnej kamery mają przeważnie droższe wideorejestratory.
- Dodatkowe funkcje. Oprócz standardowego rejestrowania trasy, kamery samochodowe mogą mieć kilka dodatkowych funkcji. Spośród nich należy wymienić przede wszystkim tryb parkingowy, który polega na rejestrowaniu obrazu znajdującego się przed maską auta nawet po pozostawieniu pojazdu na postoju. Oprócz tego mogą być rozszerzone o aparat fotograficzny (umożliwia wykonanie zdjęć np. podczas wypadku) oraz datownik (pokazuje bieżący czas nagrania), a także kilka innych udogodnień, o czym wspomnimy jeszcze w dalszej części wpisu.
- Samochodowa czarna skrzynka. Rejestratory trasy mogą pełnić funkcję czarnych skrzynek – oprócz nagrywania przejechanej trasy, zapisują dodatkowe parametry jazdy jak prędkość, kierunek jazdy czy nawet wstrząsy, które działały na auto. Bardzo korzystny w kamerach samochodowych jest G-sensor, czyli czujnik, który wykrywa przeciążenia występujące w wyniku gwałtownego hamowania czy zderzenia. W takiej sytuacji urządzenie nagrywa i zapisuje pliki w osobnym miejscu, aby zabezpieczyć materiał przed usunięciem.
- Kamera cofania, czyli wspomniany rejestrator przód-tył. Montujemy wtedy dwa urządzenia. Kamera, przekazując obraz do kokpitu, pozwala dojrzeć to, czego nie widać we wstecznych lusterkach ani też w tylnej szybie. Taki rejestrator jazdy jest bardzo wygodny podczas codziennego użytkowania. Nie tylko ze względu na łatwiejsze cofanie, ale również dzięki rejestracji obrazu z tyłu samochodu. Tego typu nagrania również będą przydatne w wielu sytuacjach.
- Wykonanie. Czyli poniekąd podsumowanie dotychczasowych parametrów. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na wymiary oraz sposób podłączenia i montażu, a także na przysłonę, rozdzielczość nagrywania, pojemność i standard karty pamięci czy mnogość dodatkowych funkcji. Najpopularniejsi producenci kamer samochodowych starają się, aby ich urządzenia spełniały wszystkie oczekiwania nawet najbardziej wymagających kierowców. Taką renomą cieszą się m.in. wideorejestratory MIO, wideorejestratory 70mai, wideorejestratory Xblitz czy wideorejestratory Navitel. Warte uwagi są także rejestratory od Xiaomi, firmy znanej z wielu dobrej jakości i tanich urządzeń technologicznych.
W kwestii wykonania szczególną uwagę chcemy zwrócić na modele kamer samochodowych w lusterku. Zastępują one tradycyjne lusterko samochodowe, zapewniając podgląd na to, co dzieje się z tyłu i z przodu. Kamera samochodowa na lusterko pozwala oczywiście także na rejestrowanie obrazu oraz obsługę wielu funkcji dodatkowych.
Warto wiedzieć!
Dobra jakość filmu jest niezwykle istotna w przypadku kupna kamerki. Najtańsze urządzenia już przy gorszej pogodzie (np. pochmurnym niebie) mogą zarejestrować nagranie, z którego nie da się odczytać tablic rejestracyjnych samochodu. Dobry wideorejestrator sprawi, że nagrania nie będą mogły zostać podważone podczas rozprawy sądowej lub w trakcie spraw o ubezpieczenie.
Dodatkowe funkcje rejestratora samochodowego
Odpowiedź na pytanie, jaka kamera samochodowa, często jest zależna od wszelkich dodatków – zarówno w postaci wyposażenia, jak i obsługiwanych funkcji. Kamery posłużyć mogą bowiem nie tylko do nagrywania obrazu. Na co mogą liczyć klienci?
- Rejestrator trasy GPS - zapisuje informacje na temat lokalizacji, prędkości jazdy i czasu. Do tego wszystkiego zapamiętuje pokonaną trasę, co możemy wykorzystać podczas kolejnych podróży. Wideorejestrator z GPS zapewni więc kompleksową obsługę podczas jazdy.
- Sterowanie głosem – nowoczesne kamery samochodowe z nagrywaniem mogą być obsługiwane za pomocą komend głosowych. Bez odrywania rąk od kierownicy, można uruchomić nagrywanie, zrobić zdjęcie, przełączyć się z kamery przedniej na tylną czy też zapisać ostatnie minuty jazdy. Warto sprawdzić, ile oraz jakie komendy obsługują poszczególne kamerki samochodowe.
- Wspomaganie – kamera samochodowa może pozwolić na zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy. Wszystko za sprawą wspomagania, które informuje kierowcę o zjechaniu ze swojego pasa jezdni czy też o konieczności zachowania odpowiedniego odstępu od auta znajdującego się z przodu. Kamera samochodowa przód-tył to także dobry pomocnik podczas parkowania.
- Nawigacja – wiele nowych wideorejestratorów przejmuje funkcje innych urządzeń. Kupując nowoczesny model, możemy być więc pewni, że nie będzie to tylko kamera samochodowa. Rejestrator doskonale sprawdza się również jako nawigacja – wskazuje trasy, a także dostarcza wielu przydatnych informacji o ograniczeniach prędkości czy też fotoradarach.
- Łączność – niektóre rejestratory samochodowe obsługują łączność Bluetooth oraz Wi-Fi. Można je sparować na przykład ze smartfonami, dzięki czemu w łatwy sposób pobierzemy nagrania lub wyślemy poprzez łączność internetową.
Do tego wszystkiego dodać możemy również poszczególne technologie, takie jak chociażby HDR, G-sensor, tryb parkingowy czy też zwykłe wykonywanie zdjęć. Producenci często dokładają wszelkich starań, aby ich kamery służyły nie tylko do nagrywania tego, co dzieje się przed przednią szybą. Dzięki temu przyjmują funkcje wielu innych sprzętów.
Kamera samochodowa – ranking
Jeśli nadal nie wiecie, jaki kupić rejestrator, z pomocą spieszy nasze zestawienie najpopularniejszych urządzeń dostępnych w sklepie Morele.net. Ranking kamer samochodowych jest generowany automatycznie, na podstawie danych sprzedażowych. Pozwala więc szybko sprawdzić, jakie obecnie panują trendy zakupowe.
Jest to niezwykle przydatna informacja. Dzięki niej łatwo zawęzić wybór wyłącznie do najlepszych i najchętniej kupowanych rejestratorów do aut. Ranking bierze pod uwagę szeroki zakres cenowy, dlatego okaże się przydatny także wówczas, gdy będziecie zastanawiali się, jaką kamerę samochodową do 200 zł, 500 zł czy też 1000 zł wybrać.
Kamery samochodowe – cena. Ile średnio kosztują rejestratory?
Na koniec warto zastanowić się, ile kosztują dostępne na rynku kamery samochodowe. Będzie to oczywiście zależało od obsługiwanych funkcji, a także parametrów technicznych, które zostały przez nas opisane powyżej. Najtańsze rejestratory zakupimy już za około 50 złotych. Jeśli jednak zależy nam na wysokiej rozdzielczości i funkcjach dodatkowych, powinniśmy przygotować się na wydatek od 150 do nawet ponad tysiąca złotych. Zawsze warto dokładnie sprawdzić możliwości interesującej nas kamery.
Czy warto kupić rejestrator samochodowy?
Choć odpowiedzieliśmy już na pytanie, jaką kamerę samochodową kupić, niektórzy mogą zastanawiać się w ogóle nad sensem zakupu oraz montażu tego typu sprzętów. Rejestrator samochodowy to urządzenie, które doskonale sprawdzi się w razie jakichkolwiek zdarzeń groźnych – niezależnie od tego, czy doszło do nich podczas jazdy czy też na parkingu.
Kamera zapewni nagrania, które w razie przykrego incydentu można przekazać policji. Przyda się również podczas rozprawy sądowej i w trakcie walki o odszkodowanie. Biorąc to pod uwagę, zakupić ją powinni przede wszystkim kierowcy zawodowi, a także wszyscy ci, którzy często podróżują. Warto przy tym pamiętać, że kamera samochodowa często obsługuje wiele funkcji dodatkowych. Może zostać wykorzystana jako nawigacja lub pomoc w trakcie doskonalenia jazdy.
Żeby jednak to wszystko okazało się możliwe, warto dostępne rejestratory przeanalizować pod kątem najważniejszych parametrów technicznych, a także tego, jakie funkcje obsługują wstępnie wybrane kamery samochodowe. Opinie innych klientów również okażą się przydatne. Podobnie jak nasz ranking.
Komentarze (27)
Bardzo ciekawy artykuł ale czy można prosić o podobne zestawienie kamer, które są w zestawach z kamerami cofania? Dokładniej mówiąc czy istnieją takie kamery które mają czujniki ruchu w przedniej i tylnej kamerze? Już kilka razy idioci uszkodzili mi tylny zderzak w samochodzie ale nie znam sprawców ponieważ kamery, które testowałem miały czujniki ruchu tylko w przedniej kamerze.
Pozdrawiam
pozwala do zmiany ustawień i przeglądania nagrań wykorzystać każdy smartfon nawet z iOS. Warto wspomnieć ,że coraz bardziej popularne są rejestratory dwukanałowe
Kupiłem ostatnio wideorejestrator marki GCS REVERSE. Koszt dość niewielki a w zestawie jest kamera cofania. Ufff jakie szczęście ponieważ skończyły się problemy z parkowaniem mojej kochanej Żony. Już nie obija wszystkich aut na parkingu
żaden cham anteny nie zayebał bezkarnie!!
Poszedłem załatwić sprawę-wracam-antena odcięta !!
Każdemu zdarzy się zapomnieć i nie schować anteny
od CB radia.
Zgłosiłem na policje ale że nie było monitoringu na parkingu to pewnie sprawca pozostanie bezkarny.
Kupie sobie taką kamerkę co by rejestrowała wszystko co się dzieje na około auta tak bym mógł bezpiecznie i bez obaw zostawić auto na parkingu
:)
powodzenia
Generalnie katastrofa. Kamera nie trzyma ustawień - resetuje je bez przyczyny raz na jakiś czas po wyłączeniu silnika. Ssawka do szyby dawno przestała działać poprawnie (bardzo mały ruch sasysający).
Raz juz była na gwarancji - wymienili płytę główną i dalej to samo. ogólnie nie polecam.
musze szukac nowej
Ja również kupiłem P500 i jestem zadowolony, potrzebowałbym jeszcze jednego małego uchwytu. Jeżeli kolego nie korzystasz z tego małego uchwytu przyklejanego do szyby to może mógłbyś odsprzedać ?
Pytałem u dystrybutora ale obiecywali ze będą mieli za miesiąc, jak zadzwoniłem to okazało się że dostawa nie doszła i kazali czekać kolejny miesiąc. Teraz szukam na forum mając nadzieję ze mało kto używa ten mały uchwyt.
Pozdrawiam.
Serwis to jedno nieporozumienie - oddałem kamerę to mi powiedzieli że wszystko ok . Ponownie wysyłam bo jest dalej to samo i dodatkowo nagrany obraz jest pocięty i nagrany w połowie
Kompletne nieporozumienie.
Po co ktoś miałby kupić 3 czy 4 inne rejestratory zamiast 1 szt?